Imbir - właściwości lecznicze, zastosowanie, przeciwwskazania

Imbir - właściwości lecznicze, zastosowanie, przeciwwskazania

Czym jest imbir? To aromatyczna, pikantna i wyrazista przyprawa nadającą potrawom charakteru, szczególnie chętnie stosowana w daniach kuchni orientalnej. Imbir jest także składnikiem zdrowej diety. Może być dodawany do naparów, herbat, koktajli, soków i owsianek. Uchodzi za cenny afrodyzjak, a stosowany w odpowiednich ilościach stanowi antidotum na zgagę, mdłości, bóle miesiączkowe i wiele innych dolegliwości. Na jego bazie tworzy się także lecznicze syropy łagodzące ból gardła. Ponadto roślina ta ma zastosowanie w kosmetyce, gdzie używana jest między innymi do produkcji olejków do ciała i szamponów do włosów. Aż trudno uwierzyć, że to kilkucentymetrowe kłącze posiada tak wiele atrybutów. Skąd pochodzi bogaty w rozmaite właściwości imbir? Jak go kupować i przechowywać, by w pełni korzystać z jego dobrodziejstw? Kiedy powinnaś włączyć imbir do swojego jadłospisu, a kiedy lepiej go unikać? Przeczytaj nasz artykuł, a poznasz odpowiedzi na te i podobne pytania.

Spis treści:

Imbir – co to za roślina, skąd pochodzi?

Jak wybrać i przechowywać imbir?

Rodzaje imbiru

Imbir – na co jest zdrowy?

Imbir – przeciwwskazania

Ile imbiru dziennie zjeść?

Zastosowanie imbiru

Dieta sokowa od Nuja

Imbir – co to za roślina, skąd pochodzi?

Jak wygląda imbir? Ta wieloletnia roślina posiada zieloną łodygę osiągającą wysokość do dziewięćdziesięciu centymetrów i zielono-żółte kwiatostany. Jednak jej najcenniejszą częścią jest bulwiasty, rozgałęziony korzeń – podzielony na kilkucentymetrowe odgałęzienia. Jest on surowcem o rozległym zastosowaniu.

Imbir – roślina o wielu właściwościach, oryginalnym smaku i wyrazistym aromacie pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Do Europy sprowadzili ją z Chin Rzymianie niespełna dwa tysiące lat temu. Tutaj szybko zyskała ona uznanie, mimo że nie należała do tanich przypraw. Współcześnie imbir uprawia się między innymi w Indiach, Indonezji, Chinach, Australii i na Madagaskarze. Roślina ta preferuje ciepłe temperatury i wilgotne powietrze. Mimo to, by ją wyhodować, nie musisz przeprowadzać się do egzotycznego kraju. Możesz zrobić to we własnej kuchni. Wystarczy, że jej korzeń, z którego wyrasta pęd, wstawisz do doniczki, przykryjesz cienką warstwą ziemi i odstawisz w widne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsce. Ważne jest także, by ziemia, w której znajduje się roślina była stale wilgotna, ale nie mokra.

Jak wybrać i przechowywać imbir?

Zanim wyhodujesz imbir na własnym parapecie, zaopatrz się w niego w sklepie. Choć kiedyś uchodził za towar luksusowy i trudno dostępny, dziś możesz kupić go niemal w każdym supermarkecie i warzywniaku. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na imbir organiczny, który uprawiany jest na dobrej jakości ziemi bez użycia środków ochrony roślin. Choć cena ekologicznego imbiru może Cię zniechęcić, pamiętaj, że jest to on lekki i wystarcza na długi czas. Wybierając roślinę – ekologiczną bądź zwykłą – zwróć uwagę na jej skórkę. Powinna mieć jasnobrązowy kolor i być twarda. Świeży imbir charakteryzuje się także przyjemnym i wyrazistym zapachem. Z kolei roślina, która zaczyna się psuć może mieć ciemniejszy kolor, być wysuszona lub pomarszczona.

By jak najdłużej cieszyć się licznymi walorami imbiru, musisz odpowiednio go przechowywać. Trzymany w temperaturze pokojowej, na przykład w misce z owocami umieszczonej na kuchennym blacie szybko wyschnie. Lepiej owinąć go papierowym ręcznikiem i włożyć do lodówki. Możesz dodatkowo zabezpieczyć imbir, wkładając go do plastikowego, najlepiej strunowego woreczka, w którym pozostanie szczelnie zamknięty.

Rodzaje imbiru

Imbir dzieli się na co najmniej sto czterdzieści cztery gatunki. Wśród nich najpopularniejszy jest imbir lekarski, wykorzystywany przede wszystkim do celów kulinarnych. W gastronomii zastosowanie znajduje także odmiana japońska. Z kolei w medycynie najczęściej używa się imbiru cytwarowego, lekarskiego i żółtego. W sklepach kupisz zarówno imbir w całości, jak i sproszkowany. Z pierwszego możesz przygotować napar, dodać go do koktajlu lub herbaty. Natomiast zmielony sprawdzi się jako wyrazista przyprawa, która podkreśli smak dań kuchni orientalnej, ale nie tylko. Imbir w proszku możesz też dodać do rosołu, zupy dyniowej, ciast i mięs. W marketach z orientalną żywnością kupisz także wersję marynowaną będącą dobrym dodatkiem do sushi. Z kolei smak kompotu oraz deserów urozmaicisz, dodając do nich imbir kandyzowany.

Imbir – na co jest zdrowy?

Imbir lekarski stosowany jest w medycynie od setek lat. To zasługa zawartego w nim zingiberolu – składnika olejku eterycznego oraz substancji żywicowych – gingerolu i zinferonu. Ta dobroczynna mieszkanka substancji pomaga w łagodzeniu wielu codziennych dolegliwości. Co leczy imbir? Jakie ma właściwości?

  • leczy przeziębienie i inne infekcje wirusowe – uśmierza ból gardła, łagodzi kaszel, wspomaga organizm podczas walki z infekcją,
  • łagodzi bóle mięśni i stawów – a to dzięki zawartym w tej roślinie związkom przeciwzapalnym. Imbir jest składnikiem rozgrzewających maści, a zaledwie parę kropel zrobionego z niego olejku potrafi ukoić obolałe mięśnie,
  • wspomaga trawienie – olejek z kłącza imbiru pomoże, gdy cierpisz na zaburzenia trawienia. Warto sokiem z imbiru zastąpić pierwszą poranną kawę! Pobudza on produkcję śliny i soku żołądkowego, ma działanie rozkurczowe oraz łagodzi wzdęcia,
  • niweluje mdłości – to dlatego imbir jest składnikiem leków przeciw chorobie lokomocyjnej. Ponadto przeciwdziała on wymiotom i pobudza apetyt,
  • łagodzi bóle menstruacyjne – przed i w trakcie miesiączki warto pić napar z plastrami imbiru, który nie tylko zmniejszy ból brzucha, ale także przeciwdziała nudnościom i rozstrojowi żołądka często towarzyszącym menstruacji,
  • zwiększa koncentrację, ponieważ ma pozytywny wpływ na ukrwienie mózgu,
  • leczy bóle głowy – systematycznie stosowany imbir zmniejsza częstotliwość migren,
  • dba o jamę ustną – pozostawia w ustach świeży zapach, odkaża i odświeża gardło. Warto przygotowywać na jego bazie płukanki, które łagodzą kaszel.

Imbir – przeciwwskazania

Mimo licznych korzyści, jakie wynikają z włączenia imbiru do swojej diety, nie każdy powinien go spożywać. Kto powinien unikać stosowania tej przyprawy? Kiedy imbir szkodzi? Jedzenie tej stosunkowo ostrej przyprawy jest przeciwwskazane dla dzieci poniżej pierwszego roku życia. Ze swojego jadłospisu powinny go także wykluczyć osoby chorujące na wrzody żołądka lub dwunastnicy oraz refluks, a to ze względu na występujące w imbirze związki drażniące śluzówkę przewodu pokarmowego. Wiele osób zadaje sobie także pytanie, czy imbir podnosi ciśnienie krwi. Nie, natomiast może je nieznacznie obniżyć, szczególnie w połączeniu lekami hipotensyjnymi – czyli redukującymi poziom ciśnienia. Czy imbir szkodzi na nerki? Wręcz przeciwnie, jest to zioło oczyszczające, które wypłukuje szkodliwe substancje z tych narządów.

Ile imbiru dziennie zjeść?

Uważa się, że dzienne spożycie imbiru nie powinno przekroczyć pięciu gramów. A to dlatego, że jak już wyżej wspomnieliśmy, jego nadmiar może wejść w reakcje z lekami – przede wszystkim tymi rozrzedzającymi krew, normującymi poziom ciśnienia tętniczego i redukującymi poziom cukru. Czy imbir można pić codziennie? Jeśli nie masz przeciwwskazań, możesz, a nawet powinnaś stosować go każdego dnia, na przykład w postaci herbaty lub energetycznych imbirowych shotów. Ile imbiru do niej dodać? Smak tej przyprawy jest wyrazisty i ostry, w zupełności wystarczy więc dwa lub trzy plastry kłącza. Możesz też zaparzyć napar z imbiru w większym dzbanku i wzbogacać nim każdy kubek herbaty. Bioaktywne substancje zawarte w roślinie działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, dlatego warto na stałe włączyć ją do swojej diety.

Zastosowanie imbiru

Imbir to nie tylko znana na całym świecie roślina o właściwościach leczniczych, ale także popularna przyprawa. Ma palący, delikatnie gorzki smak i wyrazisty, ostry zapach. Jednak można wyczuć w nim także słodką nutę. Takie połączenie sprawia, że jest idealnym dodatkiem do dań kuchni azjatyckiej. Warto zestawiać go z pieprzem, zielem angielskim, liściem laurowym, cynamonem, goździkami i gałką muszkatołową. Imbir często dodaje się do makaronów, dań z ryżem, mięs i zup. Można dodawać go także do napojów tak jak w przypadku kombuchy z imbirem lub z acerolą. Takie napoje zapewnią dużą dawkę witamin już w jednej butelce! Przyprawę tę stosuje się także w deserach. Co daje imbir użyty w słodkich potrawach? Przede wszystkim wzbogaca ich smak. Można dodawać go do piernika i innych ciast, ciastek, muffinek, powideł, dżemów i koktajli. Na bazie imbiru przygotowuje się także cukierki, syropy do piwa i herbaty.

Roślina ta znajduje zastosowanie również w kosmetyce. Co imbir robi z Twoim ciałem? Ma właściwości przyspieszające spalanie tłuszczu, dlatego jest składnikiem preparatów modelujących sylwetkę oraz balsamów i olejków antycellulitowych. Imbir ma także działanie odświeżające, dlatego na jego bazie przygotowuje się płukanki do ust. Na tym nie kończą się właściwości tej egzotycznej rośliny. Na co jeszcze jest dobry imbir? Zbawiennie wpływa także na włosy. Nawilża je, pobudza ich wzrost oraz pomaga w walce ze zniszczonymi końcówkami. Z kolei za sprawą swoich właściwości przeciwzapalnych, jest dodawany do kosmetyków do skóry trądzikowej. Natomiast sok z imbiru połączony z miodem to prosta recepta na maseczkę poprawiającą koloryt cery.

Dieta sokowa od Nuja

Soki na bazie imbiru oraz innych przypraw, warzyw i owoców znajdziesz w sklepie Nuja. W niewielkich butelkach zamknęliśmy napoje wypełnione substancjami odżywczymi i witaminami. Aby szybko schudnąć, proponujemy Ci zastosowanie diety sokowej – jednej z najpopularniejszych kuracji oczyszczających organizm. Przyczynia się ona do polepszenia ogólnego stanu zdrowia, przyspiesza metabolizm oraz pomaga przeniknąć składnikom odżywczym do organizmu. Dzięki detoksykacji poprawia się praca układu trawiennego, a co za tym idzie masa ciała ulega zredukowaniu. Istotna jest też zmiana nawyków żywieniowych, która zachodzi naturalnie poprzez zmniejszenie potrzeby spożywania przetworzonych produktów i słodyczy. Kuracja sokowa to wstęp przed zastosowaniem właściwej diety odchudzającej, w której także nie powinno zabraknąć odżywczych napojów na bazie warzyw i owoców. Dieta ma kluczowe znaczenie w procesie odchudzania. Spośród dostępnych w naszej ofercie planów detoksu sokowego, możesz wybrać wariant, który najbardziej Ci odpowiada – dietę trzy- lub pięciodniową. Kuracje Nuja pomogą Ci osiągnąć upragniony cel. Możesz nam zaufać, ponieważ od dwóch lat jesteśmy numerem jeden w tej branży w Polsce.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola wymagane

Imię:
E-mail: (będzie ukryty)
Treść:

Kategorie