Dieta kopenhaska

Dieta kopenhaska

Spis treści:

Dieta kopenhaska – charakterystyka

Na czym polega dieta kopenhaska? Zasady diety

Wady i zalety diety kopenhaskiej

Dieta kopenhaska – przeciwwskazania

Dieta kopenhaska – opinie i efekty

Dieta sokowa od Nuja

Rygorystyczna, o dużym ograniczeniu kalorycznym, wymagająca samozaparcia i ogromnej dyscypliny. To zwięzły, ale trafny opis diety kopenhaskiej. Choć jest krótkotrwałą kuracją odchudzająca, nie można odmówić jej skuteczności. Jednak cena za szybkie efekty jest wysoka. Dieta kopenhaska ogranicza Cię do spożywania maksimum trzech posiłków dziennie, których wartość nie przekracza ośmiuset kalorii. W tym restrykcyjnym planie żywienia nie ma też miejsca na podjadanie, drobne przekąski oraz słodycze. Mimo to trudno nazwać go zdrowym. Jakiekolwiek odstępstwa od reguł, którymi rządzi się dieta, oznaczają zakończenie jej niepowodzeniem. Ile trwa? Kto może stosować kontrowersyjną dietę kopenhaską, a dla kogo jest przeciwwskazana? Przeczytaj nasz artykuł, a poznasz odpowiedzi na te i podobne pytania.

Dieta kopenhaska – charakterystyka

Dieta kopenhaska – co to takiego? Jest to popularny, ubogokaloryczny i krótkotrwały system żywienia. Choć zapewnia szybkie efekty i pozwala na zrzucenie niechcianych kilogramów, wymaga stosowania bezlitosnych reguł. Nie bez kozery określa się ją jako jedną z najbardziej rygorystycznych diet. Według niektórych źródeł ten wymagający plan żywienia powstał w Kopenhadze, a dokładniej w szpitalu królewskim. Natomiast inne podają, że jego autorem jest medyk bez większych osiągnięć w tej dziedzinie. Wielu specjalistów podważa bezpieczeństwo i skuteczność tej diety. Argumentują oni swoje stanowisko tym, że rekomendujący ją instytut w rzeczywistości nie istnieje. Mimo to ten kontrowersyjny plan żywienia cieszy się popularnością wśród wielu osób i jest stosowany na całym świecie od ponad dwóch dekad.

Na czym polega dieta kopenhaska? Zasady diety

Jedną z najważniejszych zasad odchudzającej diety kopenhaskiej jest czas jej trwania, który wynosi trzynaście dni. Z kolei głównym założeniem tej kuracji odchudzającej jest deficyt energetyczny. Ile kalorii możesz spożyć na diecie kopenhaskiej? To od pięciuset do ośmiuset kcal na dobę. Dzienny jadłospis na diecie kopenhaskiej składa się wyłącznie z trzech posiłków. Ważna jest nie tylko ich ilość, ale także pory, o których są spożywane. Śniadanie należy zjeść pomiędzy godziną ósmą a dziewiątą, obiad między godziną dwunastą a czternastą, a kolację do godziny osiemnastej. Maksymalne odstępstwa od tego planu wynoszą trzydzieści minut. Można zmieniać kolejność posiłków, ale wyłącznie w ramach jednego dnia. Do jadłospisu nie należy dodawać dodatkowych dań. Zakazane jest jedzenie słodyczy, alkoholu, produktów zbożowych, soli i innych przypraw. Na diecie kopenhaskiej należy codziennie wypijać minimum półtora litra wody niegazowanej. Dozwolone jest także spożywanie kawy – czarnej bądź parzonej, bez mleka i z niewielką ilością cukru oraz herbaty. Dieta kopenhaska dopuszcza także zażywanie preparatów witaminowych oraz środków przyspieszających spalanie tłuszczów. Choć powszechnie wiadomo, że najlepszym sprzymierzeńcem smukłej sylwetki jest systematyczne uprawianie sportu, podczas trwania tej kuracji należy z niego zrezygnować. A to dlatego, że niewielka ilość kalorii i wysiłek fizyczny stanowią niebezpieczne połączenie i są zagrożeniem dla Twojego zdrowia. Po zakończeniu trzynastodniowego planu żywienia można powtórzyć go dopiero po upływie dwóch lat. Jeśli więc zastanawiasz się, jak szybko schudnąć, to zastosowanie diety kopenhaskiej może okazać się dobrym pomysłem.

Wady i zalety diety kopenhaskiej

Niewątpliwą zaletą diety kopenhaskiej jest jej skuteczność. Jeśli jesteś zdyscyplinowany i ściśle trzymasz się zasad tego rygorystycznego planu żywienia, możesz zrzucić od czterech do nawet jedenastu zbędnych kilogramów. Co ważne, na efekty nie musisz długo czekać – dieta kopenhaska trwa przecież tylko trzynaście dni. Kolejnym plusem jest szybkość przygotowywania posiłków. Dania spożywane na diecie kopenhaskiej są proste i nie wymagają od Ciebie nadmiernego zaangażowania. Nie musisz też wymyślać poszczególnych potraw, ponieważ korzystasz z gotowego jadłospisu. Poza tym istnieje szansa, że dzięki tej kuracji odzwyczaisz się od podjadania pomiędzy posiłkami.

Niestety, prócz kilku zalet, dieta kopenhaska ma także sporo wad. Przede wszystkim jej stosowanie niesie za sobą spore ryzyko. Deficyt energetyczny, jaki fundujesz sobie przeprowadzając tę kurację, grozi spadkiem energii. W konsekwencji może pojawić się osłabienie, nudności, wymioty i zawroty głowy. Kolejną wadą jest duże ryzyko wystąpienia efektu jo-jo. A to dlatego, że po zakończeniu diety, rekompensujemy sobie restrykcje – mamy większy apetyt, podjadamy, sięgamy po żywność przetworzoną i wysokokaloryczną. Dieta kopenhaska nie tylko dostarcza zbyt mało energii, ale także nie jest dobrze zbilansowana. Ze względu na to, że nie została stworzona na podstawie zasad zdrowego odżywiania, podczas jej stosowania możesz nabawić się niedoborów witamin i minerałów.

Dieta kopenhaska – przeciwwskazania

Diecie kopenhaskiej daleko do zbilansowanego, zdrowego odżywiania. Nic więc dziwnego, że istnieje szereg przeciwwskazań do jej stosowania. Przede wszystkim powinny się na nią decydować tylko osoby zdrowe. Natomiast przeciwwskazaniem do jej stosowania jest zarówno zbyt młody, jak i zbyt podeszły wiek. Ten wymagający plan żywienia nie jest też rekomendowany dla osób cierpiących z powodu przewlekłych schorzeń. Nie mogą go przeprowadzać pacjenci z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, moczowego, sercowo-naczyniowego oraz cukrzycą. W przypadku tej ostatniej choroby niedostateczna ilość energii z pożywienia wpływa na spadki glukozy we krwi, a to może powodować groźne omdlenia. Dieta kopenhaska jest uboga w witaminy i składniki odżywcze, dlatego nie jest też wskazana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Dieta kopenhaska – opinie i efekty

Dieta kopenhaska wzbudza wiele kontrowersji wśród dietetyków. Nie można się temu dziwić, bo menu składające się zaledwie z kilku produktów, trudno określić pełnowartościowym. Kawa na czczo, jajka, befsztyk – tak na pewno nie wygląda zbilansowany jadłospis. Dlatego specjaliści odradzają jej stosowanie.

Mimo wielu niepochlebnych opinii dieta kopenhaska ma także wielu zwolenników. Podkreślają oni, że mimo małej kaloryczności, ten plan odżywczy jest bardzo skuteczny. Efektem diety jest między innymi przyspieszenie metabolizmu, a co za tym idzie szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Dzięki rygorystycznej kuracji możesz zrzucić od kilku do kilkunastu kilogramów. To jednak tylko jedna strona medalu. Utracone kilogramy to przede wszystkim woda. Za jej odpowiednie zapasy w organizmie odpowiadają węglowodany, a gdy ich brakuje, bardzo łatwo o odwodnienie. Po zakończeniu kuracji najczęściej dochodzi do efektu jo-jo, następuje wzrost wagi, a ostateczna masa ciała zwykle jest wyższa niż startowa.

Dieta sokowa od Nuja

Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, ale jednocześnie zależy Ci na zdrowym planie żywienia, zamiast diety kopenhaskiej, wybierz kurację sokową. Jej bazą są naturalne, odżywcze soki. Spożywając je, wspierasz swój układ pokarmowy i dostarczasz do organizmu cenne składniki odżywcze. Ile można schudnąć podczas stosowania takiej diety? Dzięki zastosowaniu diety sokowej możesz w łatwy sposób poprawić stan swojego zdrowia. To nie wszystko. Detoksykacja usprawnia trawienie i przyspiesza metabolizm, a to wpływa na redukcję masy ciała. Jednak zrzucenie nadprogramowych kilogramów to tylko efekt uboczny tego programu żywienia. Jego najważniejszym rezultatem jest zmiana nawyków – przede wszystkim zmniejszona ochota na słodycze i produkty przetworzone. Kuracja sokowa to najlepszy wstęp do właściwej diety odchudzającej. W niej także nie powinno zabraknąć wartościowych napojów bogatych w warzywa i owoce. Spośród dostępnych w ofercie Nuja planów detoksu sokowego, wybierz opcję, która najbardziej Ci odpowiada. Możesz zdecydować się między innymi na dietę trzy- lub pięciodniową. Wybierz spośród soków słodkich, kwaśnych, lekkich i gęstych. Wszystkie one są skarbnicą witamin, które kocha Twój organizm.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola wymagane

Imię:
E-mail: (będzie ukryty)
Treść:

Kategorie