Olejek rycynowy -  jego właściwości i korzyści ze stosowania

Olejek rycynowy -  jego właściwości i korzyści ze stosowania

Olej rycynowy to uniwersalny olej roślinny, z którego ludzie korzystają od tysięcy lat. W ostatnich latach stało się o nim głośno z uwagi na jego prozdrowotne właściwości. 

Olej rycynowy zastosowanie 

W starożytnym Egipcie palono olej rycynowy jako paliwo w lampach i jako naturalny środek na podrażnienie oczu, a nawet stosowano go w celu stymulacji porodu w ciąży. Aktualnie jest stosowany jako dodatek do żywności, leków i produktów do pielęgnacji skóry, a także jako przemysłowy środek smarny i składnik biodiesla! Ma również wiele zastosowań medycznych, przemysłowych i farmaceutycznych. Olej rycyny jest naturalnym sposobem leczenia powszechnych dolegliwości, takich jak zaparcia i dolegliwości skórne, i często można go znaleźć w naturalnych produktach kosmetycznych.

Oto 5 korzyści stosowania oleju rycynowego.:

1. Olej rycynowy to silny środek przeczyszczający.

To właśnie olejek rycynowy zwiększa ruch mięśni, które przepychają materiał przez jelita, pomagając je oczyścić. Olej rycynowy jest oficjalnie zatwierdzony przez Food and Drug Administration (FDA) jako stymulujący środek przeczyszczający. Sprawdza się idealnie w celu złagodzenia zaparć lub oczyszczenia jelit przed zabiegami medycznymi. 

Ale na czym dokładnie polegają jego przeczyszczające właściwości?

Po doustnym spożyciu olejku rycynowego zostaje on rozłożony w jelicie cienkim uwalniając kwas rycynowy, główny kwas tłuszczowy w oleju rycynowym, który jest wchłaniany przez jelita, stymulując silne działanie przeczyszczające. Badania wskazują również, że olej rycynowy łagodzi zaparcia. Należy jednak pamietać, że chociaż olej rycynowy jest uważany za bezpieczny w małych dawkach, większe ilości mogą powodować skurcze brzucha, nudności, wymioty i a nawet biegunkę. Stosujmy go, ale z głową, koniecznie po konsultacji z lekarzem. Jego niewłaściwe używanie oleju rycynowego może prowadzić do niebezpiecznych skutków ubocznych, takich jak zaburzenia równowagi elektrolitowej i kwasowo-zasadowej, które mogą zagrażać życiu.

2. Olej rycynowy jako naturalny środek nawilżający

Olej rycynowy jest bogaty w kwas rycyolowy, który idealnie nadaje się do nawilżania skóry. Zatrzymuje wilgoć, zapobiegając utracie wody przez zewnętrzną warstwę skóry. 

Producenci kosmetyków do makijażu, balsamów bardzo często wykorzystują olej rycynowy i jego nawilżające właściwości. Olej rycynowy jest w pełni naturalny dlatego jest fansttyczną alternatywą dla innych nawilżających komponentów, które często zawierają szkodliwe składniki, takie jak konserwanty, perfumy i barwniki, które mogą podrażniać skórę i szkodzić ogólnemu zdrowiu. 

Olej rycynowy cena

Co ważne, olej rycynowy jest niedrogi i można go stosować zarówno na twarzy, jak i na ciele. Ponieważ olej rycynowy jest gęsty idealnie sprawdzi się w połączeniu z olejem migdałowym czy kokosowym. Takie połączenie da Ci ultra zdrowy nawilżający balsam. 

Olej rycynowy alergie

Ogólnie uważa się, że nakładanie oleju rycynowego na skórę jest dla większości ludzi uważane za bezpieczne, u niektórych osób może powodować reakcję alergiczną. Jego zbyt częste stosowanie może podrażniać skórę, dlatego najlepiej rozcieńczyć go innym olejem, takim jak olej jojoba lub olej kokosowy. Spróbuj przetestować kombinację na małym obszarze skóry, aby zobaczyć, jak Twoja skóra toleruje olej rycynowy przed nałożeniem go na większe obszary.

3. Olej rycynowy na rany i otarcia 

Nałożenie oleju rycynowego na rany tworzy wilgotne środowisko, które może wspomagać gojenie i zapobiegać wysychaniu ran. Dużo osób stosuje olej cynowy na gojenie się ran.

Kremy zawierające olejek rycynowy często działają na:

- odleżyny

- wrzody cukrzycowe

- oparzenia

- rany chirurgiczne

- pomaga zredukować zapachy, chronić rany i stworzyć wilgotne środowisko sprzyjające gojeniu

4. Olej rycynowy działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo

Zawarty w olejku rycynowym kwas rycynolowy, główny kwas tłuszczowy, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Może pomóc zmniejszyć stan zapalny skóry, wspomóc gojenie i pomóc w zmniejszeniu bólu u osób z ranami. To badania wykazały, że maści zawierające olej rycynowy mogą być skuteczne w leczeniu wielu różnych ran.

Należy pamiętać, że miejscowe leczenie ran olejem rycynowym zawiera kombinację składników, a nie tylko olej rycynowy. Nie należy nakładać oleju rycynowego na żadną ranę bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Olej rycynowy może być pomocny przy czyszczeniu i przechowywaniu protez

Na protezach często rośnie szereg bakterii i grzybów, w tym grzyby Candida. Może to powodować obawy dotyczące jamy ustnej, jeśli protezy nie są odpowiednio czyszczone i przechowywane. Gatunki Candida, takie jak C. albicans, są szczególnie problematyczne dla osób noszących protezy, ponieważ łatwo przylegają do powierzchni protez i tkanek jamy ustnej, a przerost grzybów Candida może prowadzić do stanu zwanego protetycznym zapaleniem jamy ustnej, infekcji, która prowadzi do stanu zapalnego, zaczerwienienia i podrażnienia jamy ustnej. Co ciekawe, czyszczenie protez olejem rycynowym może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju protezowego zapalenia jamy ustnej, ponieważ olej rycynowy może pomóc w zabijaniu bakterii i grzybów.

5. Olej rycynowy na włosy 

Wiele osób stosuje olejek rycynowy jako naturalną kurację do włosów. Dzieje się tak, ponieważ olej rycynowy ma właściwości nawilżające, które mogą pomóc nasmarować łodygę włosa, zwiększając elastyczność i zmniejszając ryzyko złamania. Mimo, że niektórzy ludzie regularnie używają oleju rycynowego w ramach rutynowej pielęgnacji włosów, obecnie nie ma naukowych dowodów na to, że olej rycynowy pomaga promować zdrowie włosów, stymuluje wzrost włosów lub zmniejsza ich wypadanie.

To samo dotyczy stosowania olejku rycynowego na rzęsy. Niektórzy ludzie używają oleju rycynowego do wzrostu rzęs, ale żadne badania naukowe nie wykazały, że jest to rzeczywiście skuteczne.

Olej rycynowy jest również powszechnie stosowany w leczeniu łupieżu, powszechnej choroby skóry głowy charakteryzującej się suchą, łuszczącą się skórą głowy. Chociaż niektóre skuteczne metody leczenia łupieżu zawierają olej rycynowy jako składnik, nie ma dowodów na to, że sam olej rycynowy jest skuteczny w leczeniu łupieżu. W rzeczywistości olej rycynowy może prowadzić do stanu zwanego ostrym filcowaniem włosów u osób z długimi włosami. Ten stan powoduje, że włosy stają się skręcone i splątane, przypominając twarde ptasie gniazdo. Takiego ostrego filcowania włosów nie można leczyć, a włosy należy odciąć.

Chociaż ta przypadłość występuje rzadko, osoby z długimi włosami powinny zachować ostrożność podczas stosowania olejku rycynowego do pielęgnacji włosów.

Pytanie do eksperta Nuja: "Czy olejek rycynowy może pomóc w rozwoju włosów?

Ekspert: Szukasz magicznego środka na dłuższe włosy i w internecie natknęłaś się na internetowy hit jakim jest olejek rycynowy? Przeczytałaś, że olejek rycynowy działa na porost włosów? Wiele osób podało ten składnik jako lek na długie i gęste włosy. Niestety, ale muszę Cię rozczarować. Badania potwierdzające tą tezę po prostu nie istnieją.

Zanim zagłębisz ten temat, pamiętaj, że problem wypadających włosów lub ich przerzedzenia to problem powszechny. Najczęściej przerzedzenie włosów występuje w wieku 40 i 50 lat. Przerzedzenie włosów może się zdarzyć z wielu powodów, w tym zmian hormonalnych, łysienia i stresu. Na początku najlepiej jest się udać do lekarza. Bez względu na przyczynę, wypadanie włosów może być dla niektórych wyjątkowo depresyjnym — przede wszystkim — ponieważ włosy są czynnikiem zewnętrznym, który może w znacznym stopniu wpłynąć na wizerunek i pewność siebie danej osoby czyt. presja społeczna.

Z tego powodu ludzie chwytają się każdej metody i próbują każdy środek, który obiecuje rezultaty. I rozumiem, że zdjęcia w internecie przed i po naprawdę mogą wzbudzić zaufanie. Jednak należy pamietać, że nie ma żadnych naukowych dowodów popierających pozytywny wpływ olejku rycynowego na porost włosów.

Jeśli zależy Ci na pięknych i zdrowych włosach zacznij od podstawowej rzeczy jaką jest dieta. Zdrowa dieta powinna opierać się na owocach i warzywach. To one zawierają bogactwo witamin i minerałów. Jeśli na codzień jesz ich zbyt mało idealny, uzupełnieniem będzie 3-dniowa dieta sokowa Nuja dla kobiet czy 5-dniowa dieta sokowa dla mężczyzn. Już kilka dni stosowania diety pozwoli Ci uzupełnić niedobory witamin. Dla osób, które na codzień spożywają owoce i warzywa idealną suplementacją będzie kuracja z selera naciowego - jego wartości odżywcze to po prostu bomba witamin!."

Środki ostrożności dotyczące oleju rycynowego - czy jest zdrowy i bezpieczny?

Wiele osób używa oleju rycynowego do leczenia różnych problemów, połykając go lub nakładając go na skórę. Chociaż olej rycynowy jest ogólnie uważany za bezpieczny, u niektórych osób może powodować niepożądane reakcje i niepożądane skutki uboczne.

Olej rycynowy i jego skutki uboczne

  1. Lekarze czasami używają oleju rycynowego do wywołania porodu u kobiet w ciąży. Z tego powodu osoby na wszystkich etapach ciąży powinny unikać spożywania oleju rycynowego.
  2. Skutki uboczne żołądkowo-jelitowe (GI). Chociaż może to być skuteczny sposób na złagodzenie zaparć, olej rycynowy może powodować działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego, takie jak biegunka, wymioty, skurcze i wzdęcia. Może również powodować zawroty głowy. Używaj go tylko do zaparć pod nadzorem lekarza.
  3. Reakcje alergiczne. Może powodować reakcję alergiczną u niektórych osób po nałożeniu na skórę. Najpierw spróbuj nałożyć niewielką ilość na niewielką ilość skóry, aby zobaczyć, jak reaguje twoje ciało.
  4. Ponadto osoby z pewnymi schorzeniami – w tym zapaleniem wyrostka robaczkowego, niedrożnością przewodu pokarmowego, perforacją jelit i nieswoistym zapaleniem jelit (IBD) – powinny unikać stymulujących środków przeczyszczających, takich jak olej rycynowy, ponieważ mogą one powodować poważne skutki uboczne.
  5. Ogólnie rzecz biorąc, nie należy spożywać oleju rycynowego w celu leczenia jakichkolwiek schorzeń lub objawów, zwłaszcza w dużych dawkach, chyba że zaleci to lekarz. Niewłaściwe stosowanie jakichkolwiek środków przeczyszczających, w tym oleju rycynowego, może być niebezpieczne i prowadzić do zagrażających życiu zaburzeń równowagi elektrolitowej i kwasowo-zasadowej.

Jeśli interesuje Cię stosowanie oleju rycynowego w leczeniu dowolnego schorzenia, w tym zaparć, najpierw zasięgnij porady zaufanego pracownika służby zdrowia.

Podsumowując

Ludzie używali oleju rycynowego od tysięcy lat jako naturalnego leczenia różnych problemów zdrowotnych.

Może pomóc złagodzić zaparcia, a nawet może być stosowany jako naturalny środek nawilżający skórę i leczenie protez.

Chociaż wiele osób używa oleju rycynowego do leczenia suchych lub przerzedzonych włosów, nie ma dowodów na to, że olej rycynowy jest skuteczny w poprawianiu zdrowia włosów lub stymulowaniu wzrostu włosów, gdy jest stosowany samodzielnie.

Jeśli interesuje Cię stosowanie oleju rycynowego w przypadku zaparć lub innych schorzeń, najpierw porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby ustalić, czy olej rycynowy jest bezpieczny i odpowiedni do stosowania w Twoich konkretnych potrzebach zdrowotnych.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola wymagane

Imię:
E-mail: (będzie ukryty)
Treść:

Kategorie