Sok z buraka na co jest dobry - sprawdź najlepszy przepis na sok z buraka od Nuja!

Sok z buraka na co jest dobry - sprawdź najlepszy przepis na sok z buraka od Nuja!

Burak to bulwiaste, słodkie warzywo korzeniowe, które większość ludzi albo kocha, albo nienawidzi. Nie jest nowy w bloku, ale w ciągu ostatniej dekady zyskał status superfood. Badania pokazują, że picie soku z buraków, znanego również jako sok z buraków, może być korzystne dla zdrowia. Oto jak.

8 właściwości soku z buraka:

1. Sok z buraka pomaga obniżyć ciśnienie krwi


Sok z buraków może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy pili 250 mililitrów (lub około 8,4 uncji) soku z buraków dziennie, obniżali zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi.

Uważa się, że przyczyną są azotany, związki zawarte w soku z buraków, które przekształcają się we krwi w tlenek azotu i pomagają rozszerzać i rozluźniać naczynia krwionośne.

2. Sok z buraka poprawia wytrzymałość wysiłkową


Według małego badania Trusted Source z 2012 r. picie soku z buraków zwiększa poziom azotanów w osoczu i poprawia sprawność fizyczną. Podczas badania wyszkoleni rowerzyści, którzy codziennie pili 2 szklanki soku z buraków, poprawili swoją 10-kilometrową jazdę na czas o około 12 sekund. Jednocześnie zmniejszyli również maksymalną produkcję tlenu. Azotany w burakach są. Badania wykazały, że buraki mogą znacznie obniżyć ciśnienie krwi już po kilku godzinach spożycia. Stwierdzono, że zarówno surowy sok z buraków Trusted Sou. jak i gotowane buraki skutecznie obniżają ciśnienie krwi i zmniejszają stan zapalny. Jednak sok z surowych buraków miał większy efekt.

W przypadku sportowców te same azotany mogą bezpośrednio wpływać na wytwarzanie energii przez komórki. Badania wykazały, że codzienne picie 17 uncji soku z buraków poprawia wytrzymałość sportową i może zwiększyć zużycie tlenu. Aby zmaksymalizować wpływ soku z buraków na wyniki sportowe, najlepiej spożywać sok z buraków na dwie do trzech godzin przed treningiem lub ćwiczeniami.

Dodatkowo azotany mogą poprawić przepływ krwi do mózgu. Słaby przepływ krwi do mózgu przyczynia się do wielu chorób i pogorszenia funkcji poznawczych. Buraki mogą zachować ostrość mózgu, ponieważ lepszy przepływ krwi do płata czołowego wiąże się ze zwiększoną czujnością poznawczą i czasem reakcji.

3. Spożycie soku z buraka może poprawić siłę mięśni u osób z niewydolnością serca

Wyniki badania z 2015 roku sugerują dalsze korzyści płynące z azotanów w soku z buraków. Badanie wykazało, że osoby z niewydolnością serca doświadczyły 13-procentowego wzrostu siły mięśniowej 2 godziny po wypiciu soku z buraków.

4. Sok z buraka może spowolnić postęp demencji

Według badania Trusted Source z 2011 r. azotany mogą pomóc zwiększyć przepływ krwi do mózgu u osób starszych i spowolnić spadek funkcji poznawczych.

Po tym, jak uczestnicy spożyli dietę bogatą w azotany, która zawierała sok z buraków, ich MRI mózgu wykazało zwiększony przepływ krwi w płatach czołowych. Płaty czołowe są związane z myśleniem i zachowaniem poznawczym.

Potrzebne są dalsze badania, ale potencjał diety o wysokiej zawartości azotanów w zapobieganiu lub spowolnieniu demencji jest obiecujący.

5. Picie soków z buraka pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi

Sok z buraków prostych ma niską kaloryczność i praktycznie nie zawiera tłuszczu. To świetna opcja na poranny koktajl. Zapewni Ci zastrzyk składników odżywczych i energii na początku dnia.

6. Sok z buraka na raka 

Buraki uzyskują bogaty kolor dzięki betalainom, które są przeciwutleniaczami rozpuszczalnymi w wodzie. Według badaniaTrusted Source z 2016 r. betalainy mają właściwości chemoprewencyjne przeciwko niektórym liniom komórek rakowych.

Uważa się, że betalainy są zmiataczami wolnych rodników, które pomagają znaleźć i zniszczyć niestabilne komórki w ciele.

7. Buraki to dobre źródło potasu

Buraki są dobrym źródłem potasu, minerału i elektrolitu, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu nerwów i mięśni. Picie soku z buraków z umiarem może pomóc w utrzymaniu optymalnego poziomu potasu. Jeśli poziom potasu spadnie zbyt nisko, może wystąpić zmęczenie, osłabienie i skurcze mięśni. Bardzo niski poziom potasu może prowadzić do zagrażających życiu zaburzeń rytmu serca.

8. Sok z kiszonych buraków to dobre źródło innych minerałów

Twoje ciało nie może prawidłowo funkcjonować bez niezbędnych minerałów. Niektóre minerały wzmacniają układ odpornościowy, podczas gdy inne wspierają zdrowe kości i zęby.

Oprócz potasu sok z buraków dostarcza:

 • żelazo
 • magnez
 • mangan
 • sód
 • cynk
 • miedź
 • selen

9. Sok z buraka dobre źródło kwasu foliowego


Folian jest witaminą B, która pomaga zapobiegać wadom cewy nerwowej, takim jak rozszczep kręgosłupa i bezmózgowie. Może również zmniejszyć ryzyko urodzenia wcześniaka.

Sok z buraków jest dobrym źródłem kwasu foliowego. Jeśli jesteś w wieku rozrodczym, dodanie kwasu foliowego do diety może pomóc w uzyskaniu dziennej zalecanej dawki 600 mikrogramów.

10. Sok z buraka wspiera Twoją wątrobę


Możesz rozwinąć stan znany jako niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, jeśli twoja wątroba zostanie przeciążona z powodu następujących czynników:

 • zła dieta
 • nadmierne spożycie alkoholu
 • narażenie na substancje toksyczne
 • Siedzący tryb życia


Antyoksydacyjna betaina potencjalnie pomaga zapobiegać lub zmniejszać złogi tłuszczu w wątrobie. Betaina może również pomóc chronić wątrobę przed toksynami.

11. Sok z buraka może obniżyć poziom cholesterolu


Jeśli masz wysoki poziom cholesterolu, rozważ dodanie soku z buraków do swojej diety. Badanie z 2011 r. na szczurach wykazało, że ekstrakt z buraków obniżył poziom cholesterolu całkowitego i trójglicerydów oraz zwiększył poziom HDL, czyli „dobrego” cholesterolu. Zmniejsza również stres oksydacyjny wątroby.

Naukowcy uważają, że potencjał obniżania cholesterolu przez buraki jest prawdopodobnie spowodowany jego fitoskładnikami, takimi jak flawonoidy.


Twój mocz i stolec mogą stać się czerwone lub różowawe po zjedzeniu buraków. Ten stan, znany jako beeturia, jest nieszkodliwy. Jednak może to być zaskakujące, jeśli się tego nie spodziewasz.

Jeśli masz niskie ciśnienie krwi, regularne picie soku z buraków może zwiększyć ryzyko zbyt niskiego spadku ciśnienia. Uważnie monitoruj ciśnienie krwi.

Jeśli masz skłonność do kamieni nerkowych ze szczawianu wapnia, nie pij soku z buraków. Buraki są bogate w szczawiany, które są naturalnie występującymi substancjami, które tworzą kryształy w moczu. Mogą prowadzić do kamieni.

Buraki są zdrowe bez względu na to, jak je przygotujesz. Jednak wyciskanie soku z buraków jest lepszym sposobem na delektowanie się nimi, ponieważ gotowanie buraków zmniejsza ich wartość odżywczą.

Jeśli nie lubisz soku z buraków, spróbuj dodać kilka plasterków jabłka, mięty, cytrusów lub marchewki, aby przeciąć ea

Przepis na najlepszy sok z buraków

Nie ma znaczenia, czy pijesz ten intensywny sok wcześnie rano, czy jako przekąskę późną nocą — korzyści płynące z buraków pasują do twoich latte, smoothies, a nawet koktajli. Nasz prosty i naturalnie słodki sok z buraków jest pełen składników odżywczych i łatwy do przygotowania.

Buraki są nie tylko pełne witamin, minerałów i leczniczych związków roślinnych, ale są też niskokaloryczne i bogate w błonnik, kwas foliowy, mangan i azotany w diecie.

Składniki

1 duży burak, okrojony i posiekany
1 jabłko, wydrążone i posiekane
1/2 cytryny

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki wymieszać w sokowirówce. W razie potrzeby podawaj sok z lodem.
Wskazówka dla profesjonalistów: Jeśli nie masz sokowirówki, możesz zamiast tego użyć blendera. Po prostu połącz buraki, jabłko i cytrynę z połową szklanki wody, daj lub weź i miksuj na najwyższym ustawieniu przez około 60 sekund. Następnie przelej zmiksowaną zawartość przez sitko lub serwetkę.

Dawkowanie: Jedną z wielkich zalet soku z buraków jest to, że efekty można odczuć już po trzech godzinach. Aby uzyskać najlepsze wyniki, wypij jedną do dwóch filiżanek. A jeśli szukasz trwałego obniżenia ciśnienia krwi, pij przynajmniej tyle na co dzień.

MOŻLIWE EFEKTY UBOCZNE
Buraki są ogólnie bezpieczne do spożycia, ale ze względu na wysoki poziom zawartości szczawianów niosą ze sobą ryzyko przyczyniania się do tworzenia kamieni nerkowych. Osoby z wrażliwym żołądkiem lub zespołem jelita drażliwego (IBS) również powinny jeść ostrożnie, ponieważ buraki mogą powodować dyskomfort trawienny.


Jeśli chcesz zamówić pyszny sok z buraka koniecznie skorzystaj z naszej najlepszej i jedynej dieta sokowa Nuja. Dieta sokowa warzywna ma w swoim składzie soki na bazie buraków. Pełną ofertę czyli jak wybrać najlepsza dieta sokowa znajdziesz na naszej stronie.

1komentarzy

Dodaj komentarz

Wszystkie pola wymagane

Imię:
E-mail: (będzie ukryty)
Treść:

Kategorie