Kalkulacja BMI, czyli jak obliczyć swoje BMI?

Kalkulacja BMI, czyli jak obliczyć swoje BMI?

Każdego roku w Polsce i na świecie wzrasta liczba ludzi borykających się z nadwagą i otyłością. Otyłość coraz częściej jest problemem dzieci i nastolatków, a według oficjalnych informacji WHO, Polska przoduje w tej niechlubnej statystyce. Słaba jakość produktów w codziennej diecie i wszechobecne w produktach spożywczych cukry oraz tłuszcze trans, sprawiają, że z nadwagą i otyłością borykają się miliony ludzi na całym świecie. Do oceny wagi powszechnie używa się wzoru BMI, dzięki jego prostocie, bez wychodzenia z domu, z łatwością sprawdzisz, czy Twoja waga jest w normie, czy jednak powinieneś zacząć stosować dietę redukacyjną.

 

Co to jest wskaźnik BMI?

Wskaźnik BMI (Body Mass Index) to opracowany ponad 200 lat temu przez statystyka Adola Queteleta wskaźnik masy ciała. BMI to parametr, który umożliwia ocenę wagi w stosunku do wzrostu. Wskaźnik BMI powszechnie używany jest przy ustalaniu diety. Stosuje się go nie tylko w ustalaniu planu żywieniowego dla osób z nadwagą czy otyłością, Obliczanie BMI znajduje również swoje zastosowanie u osób z grupy podwyższonego ryzyka, czyli tych, którym z różnych przyczyn  grozi cukrzyca, zawał serca, miażdżyca oraz choroby układu krążenia. Dzięki kalkulacji BMI dowiesz się, czy zmagasz się z niedowagą, otyłością, czy może Twoje waga jest prawidłowa.

Jak obliczyć BMI?

Zanim zaczniesz jakąkolwiek dietę oblicz BMI. Pomoże Ci to w późniejszym monitorowaniu efektów zmiany nawyków żywieniowych. Liczenie BMI możesz zlecić wykwalifikowanemu dietetykowi, wykonać je za pomocą ogólnodostępnego wzoru lub obliczyć za pomocą zautomatyzowanego kalkulatora BMI. By obliczyć parametr BMI, należy podzielić masę ciała przez wzrost do kwadratu. Wzór na BMI:

 

BMI = masa ciała (kg): wzrost (m)²

np. BMI osoby o masie 75 kg i wzroście 180 cm:

BMI = 75 : 1,8² = 23,14

Poszczególnym wartościom przypisany jest konkretny stan, który odczytamy z przygotowanej przez autora tabeli:

 

•      < 16,0 wygłodzenie

•      16,0–16,9 wychudzenie

•      17,0–18,4 niedowaga

•      18,5–24,9 wartość prawidłowa

•      25,0–29,9 nadwaga

•      30,0–34,99 I stopień otyłości

•      35,0–39,99 II stopień otyłości

•      ≥ 40,0 III stopień otyłości

BMI kalkulator wiek

Choć kalkulator BMI nie uwzględnia wieku, interpretacja jego wyników różni się w zależności od wieku poddanego analizie pacjenta.

Średnie prawidłowe BMI dla osoby dorosłej w wieku <60 lat to 18,5 – 24,9
Średnie prawidłowe BMI dla osoby dorosłej w wieku >65 lat to 23,0 – 29,9

Kalkulator BMI nie jest idealny i służy jedynie do poglądowego pomiaru zależności między wagą a wzrostem. Parametr BMI jednakowo traktuje mięśnie i tłuszcz, przez co u osób z rozwiniętą muskulaturą i odtłuszczoną sylwetką, wynik może mylnie wskazywać na nadwagę. Jednak każdemu, kto rozpoczyna swoją przygodę z dietą i zdrowymi nawykami żywieniowymi, kalkulator BMI w zupełności wystarczy, aby odpowiednio dobrać rodzaj diety.

 

Kalkulator BMI dziecko

W przypadku oceny dzieci i nastolatków stosuje się ten sam wzór jak w przypadku osób dorosłych, różnicą jest sposób odczytu uzyskanego wyniku. Wynik nanosi się na siatkę centylową, która uwzględnia wiek i płeć dziecka, pozwalając na dokładniejsze stwierdzenie prawidłowości wagi.

 

Odczytane wartości interpretuje się następująco:

•      poniżej 3. centyla – niedowaga

•      powyżej 90. centyla – nadwaga

•      powyżej 97. centyla – otyłość.

Kalkulator BMI dziecka stosuje się już u noworodków, kiedy to lekarz pediatra ocenia, czy waga dziecka jest prawidłowa, biorąc pod uwagę jego wzrost, płeć oraz wiek.

 

Kalkulator BMI nastolatków

Najnowsze dane podają, że co 10 nastolatek jest obciążony nadwagą. Za główne przyczyny nadwagi wśród młodzieży uważa się złe nawyki żywieniowe, brak regularności w posiłkach, podjadanie, nadwyżkę kaloryczną i nieumiarkowane spożywanie cukrów prostych. 70% dzieci z nadwagą boryka się z otyłością w życiu dorosłym, dlatego bardzo ważne jest, by problem nie był bagatelizowany przez rodziców. Utrzymanie zdrowej wagi w wieku dojrzewania podczas burzy hormonalnej jest niezwykle trudne, dlatego warto cyklicznie wykonywać pomiar BMI z pomocą siatki centylowej. W razie potrzeby koniecznie trzeba wdrożyć odpowiednią dietę ustaloną przez specjalistę. Nieleczonax nadwaga powoduje problemy ze strony układu sercowo-naczyniowego, insulinooporność, a także nadciśnienie i cukrzycę typu II.

 

Sprawdzony kalkulator BMI

Każdy z nas może w wygodny sposób w domowych warunkach sprawdzić swoje BMI. Dostępne w sieci kalkulatory BMI nawet bez zaawansowanej wiedzy matematycznej pozwalają na szybkie sprawdzenie tego parametru wśród domowników. Kalkulator BMI to sprawdzone narzędzie, które umożliwi nam monitorowanie prawidłowości masy ciała, dzięki niemu z łatwością stwierdzisz czy potrzebujesz diety redukcyjnej, utrzymującej czy zwiększającej aktualną masę ciała. Zanim zaczniesz dietę, sprawdź swoje BMI kalkulatorem na naszej stronie.

Obliczyłeś swoje BMI i już wiesz, że Twojej wadze daleko do optymalnej i postanawiasz zmienić swoje nawyki żywieniowe? Świetnie! Chętnie pomożemy w Twojej przemianie. Nasza oferta diety sokowej pomoże Ci oczyścić organizm ze złogów jelitowych i dostarczy wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Zarówno dieta oczyszczająca, jak i dieta odchudzająca doskonale przygotuje Twój organizm do zmiany nawyków żywieniowych i wprowadzenia docelowej diety. Zadbaj o swoje zdrowie już dziś i skorzystaj z naszych usług: najlepsza dieta sokowa jest właśnie u nas!

Dodaj komentarz

Wszystkie pola wymagane

Imię:
E-mail: (będzie ukryty)
Treść:

Kategorie