Medytacja powrotem do harmonii

Medytacja powrotem do harmonii

W dzisiejszych czasach umiejętność wyciszenia się oraz radzenia sobie ze stresem jest bardzo przydatna. Pomocna w tym może okazać się medytacja. Żeby ją praktykować nie musisz być wyznawcą żadnej religii, jak często mylnie się uważa, jest to bowiem praktyka wyciszenia wewnętrznego umysłu, którą może stosować każdy. Wystarczy, że znajdziesz chociaż 10 minut każdego dnia.

 

Życie bez stresu nie jest możliwe, ale nie oznacza to, że nie możemy sobie z nim radzić. Tym bardziej, że jest on przyczyną wielu chorób, może prowadzić do wypalenia zawodowego i osobistego, problemów ze snem, ciągłego zmęczenia, problemów z pamięcią i innych dolegliwości. Medytacja na pewno pomoże Ci poradzić sobie z jego objawami i uchroni Cię przed stresem w przyszłości. Oto kilka praktycznych porad.

 

Regularność

Nie musisz poświęcać jej zbyt wiele czasu, chociaż na pewno im dłużej będziesz praktykować, tym lepsze efekty osiągniesz. Jednak na początek wystarczy, że będziesz regularnie przysiadać do medytacji i poświęcać jej co najmniej 10 minut dziennie. Usiądź wygodnie, zamknij oczy i skup swoje myśli na spokoju, który powoli przenika całe twoje ciało. Staraj się nie ruszać, jednak nie oznacza to, że nie możesz zmienić pozycji, jeśli będzie Ci niewygodnie.

 

Pomóż sobie prowadzonymi medytacjami

Jeżeli masz problem ze skupieniem uwagi na bezruchu i zapanowaniem nad emocjami, skorzystaj z gotowych medytacji i na nich skup swoje myśli. W internecie jest duży wybór podcastów i na pewno znajdziesz coś w sam raz dla siebie. Wystarczy, że będziesz słuchać przewodnika. Możesz też powtarzać mantrę lub wsłuchiwać się w określony dźwięk. Pozwól swoim myślom odejść, nie przejmuj się nimi i nie poświęcaj im uwagi.

 

Pamiętaj o oddechu

Głęboki oddech i skupienie się na nim jest świetnym sposobem, aby wszystko inne w twoim umyśle odpłynęło. Obserwując własny oddech poczujesz się lekko, odpuścisz kontrolę nad rzeczywistością i w końcu się zrelaksujesz. Jeżeli zauważysz, że zamiast przyglądać się oddechowi, myślami odpływasz do rzeczy dnia codziennego, nie strofuj się, tylko spokojnie spróbuj jeszcze raz. Będzie Ci się to przytrafiać wiele razy, co jest zupełnie naturalne. Z czasem zauważysz, że coraz dłużej i dokładniej przyglądasz się oddechowi, a doznanie oddechu będzie coraz przyjemniejsze.

 

Nie objadaj się

Będzie ci łatwiej wejść w stan medytacji, jeśli nie będziesz do niej siadać z pełnym żołądkiem. W przeciwnym razie twój organizm będzie zajęty trawieniem i możesz czuć się senna. Możesz za to uzupełnić witaminy i minerały pijąc lekkie soki owocowo-warzywny, które zaspokoją pierwszy głód i pozwolą Ci się skoncentrować tylko na medytacji.

 

Gdzie praktykować

Znajdź w domu jakieś ciche miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Zadbaj o to, żeby było Ci wygodnie. Możesz usiąść na ziemi, na poduszce, w fotelu czy na łóżku. Staraj się unikać pozycji, które mogą spowodować, że zaśniesz, np. leżenia. Nie zapomnij wyłączyć telefonu, telewizora czy radia.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola wymagane

Imię:
E-mail: (będzie ukryty)
Treść:

Kategorie