W jakim wieku można przeprowadzić detoks organizmu?

W jakim wieku można przeprowadzić detoks organizmu?

Detoks staje się coraz popularniejszą metodą wspierania organizmu w usuwaniu toksyn, regulacji metabolizmu i zrzucaniu zbędnych kilogramów. Rosnące zainteresowanie dietą oczyszczającą sprawiło, że jest ona postrzegana jako rozwiązanie dla każdego. Skorzystać z niej pragną już nie tylko osoby interesujące się zdrowym stylem życia czy pragnące zrzucić zbędne kilogramy, ale i ludzie starsi, którzy widzą w detoksie sposób na ratowanie zdrowia i przywrócenie witalności. Coraz częściej mówi się o nim także w odniesieniu do najmłodszych. 

Czy detoks jest rozwiązaniem dla każdego?

Wskazań do przeprowadzenia detoksu jest bardzo wiele – na tyle, że łatwiej wymienić na jakie dolegliwości wpłynie oczyszczanie organizmu, niż wskazać, dla kogo to rozwiązanie nie jest polecane.

W dyskusjach na temat detoksu często podkreśla się, że jest to metoda dla każdego. Jest to jednak duże uproszczenie, gdyż podstawą tego stwierdzenia jest to,że dotyczy osób zdrowych. Przeprowadzenie detoksu prawie zawsze (szczególnie w przypadku dłuższych diet detoksykujących) wiąże się z pojawieniem pewnych dolegliwości – na przykład osłabienia, zmęczenia mięśni, bólów głowy, czy problemów skórnych. Jeśli więc nie jesteśmy zdrowi, to niekorzystne objawy mogą być wzmożone, a sam detoks przynieść może efekt odwrotny od zamierzonego. Mając jakiekolwiek wątpliwości i nie będąc w pełni sił – w każdym wypadku przed oczyszczaniem powinniśmy zasięgnąć opinii lekarza.

Przeciwwskazaniem dla detoksu oczywiście może być występowanie wielu przewlekłych chorób, jak cukrzyca, schorzenia układu pokarmowego, choroby serca lub nerek, ale nawet zwykłe przeziębienie, które przechodzimy, lub które dopiero co się zakończyło. Oprócz tego, detoks z pewnością nie jest wskazany dla osób, które nie powinny ryzykować osłabienia organizmu – bo z tym dieta oczyszczająca się często wiąże. Mowa o kobietach w ciąży.

Wiek przeciwwskazaniem dla detoksu?

Obok wskazań czy przeciwwskazań o charakterze zdrowotnym, zasadne jest pytanie o to, czy ograniczeniem może być wiek. Czy można być zbyt młodym lub zbyt starym na detoks? Nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi.

Co raz częściej mówi się o oczyszczaniu już w odniesieniu do dzieci, których organizmy dopiero się rozwijają. Tu o detoksie w typowym ujęciu tego słowa nie może być mowy. Trzeba więc doprecyzować, co rozumiemy pod pojęciem detoksu w przypadku dzieci czy seniorów.

Dla dziecka, które wymaga właściwego odżywiania dla prawidłowego wzrostu, nie będzie to przecież głodówka czy restrykcyjna dieta sokowa, tylko po prostu wyłączenie z menu pewnych szkodliwych składników – takich jak cukier lub białe pieczywo – i wprowadzenie większej niż zwykle ilości warzyw i owoców w posiłkach, smoothies czy sokach typu cold press. Można więc powiedzieć, że oczyszczanie dla dzieci i młodzieży tak, ale nie w klasycznym ujęciu, o jakim mówimy mając na myśli choćby detoks sokowy.

Podobnie jest w przypadku osób starszych, o ile nie cierpią na jakąś chorobę przewlekłą, nie ma właściwie szczególnych przeciwwskazań. Przeciwnie – warto zwrócić uwagę na to, że często sposób odżywiania seniorów pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem badania pokazują, że niskokaloryczna dieta bogata w białko pomaga starszym tracić wagę bez utraty masy mięśniowej i jednocześnie przyczynia się do poprawy gęstości kości. Krótkie oczyszczanie może też usprawnić przemianę materii (z którą większość osób starszych ma problem), poprawić funkcjonowanie organizmu i polepszyć samopoczucie.

Zatem powiedzieć można, że nawet podeszły wiek sam w sobie nie jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia detoksu, polegającego na przykład na wprowadzeniu lekkostrawnej diety nasyconej warzywami i owocami oraz uzupełnionej sokami tłoczonymi na zimno. Jednak bardziej radykalne kroki zawsze należy konsultować z lekarzem.

Podsumowując, należy wyjaśnić, że detoks jest metodą skierowaną przede wszystkim do dorosłych, zdrowych ludzi, jednak łagodniejsze formy diety oczyszczającej, przeprowadzonej we właściwy sposób, mogą być korzystne także dla osób z innych grup wiekowych.

7komentarzy

 • Avatar
  Ewa

  Zamówiłam i polecam, a mam 47 lat i świetnie się czuję po Waszym detoksiE! polecam!

  lip 29, 2019
 • Avatar
  Milena

  Pyszne, polecam!

  sie 7, 2019
 • Avatar
  Monika

  Bardzo dobre soki - dostawa wzorowa. zamówiłam we wtorek wieczorem a w czwartek soki były już u mnie! bardzo polecam!

  wrz 12, 2019
 • Avatar
  Grażyna

  Hej! Bardzo ciekawy tekst! DUżo się dzięki niemu dowiedziałam. postanowiłam zamówić soki!

  wrz 12, 2019
 • Avatar
  weronika

  pycha! warto zamówić!

  wrz 16, 2019
 • Avatar
  mimmm

  piję soki w pracy i czuję się lżej - polecam! (mam 44lata)

  paź 15, 2019
 • Avatar
  Patrycja

  super smak !!!!1

  paź 18, 2019

Dodaj komentarz

Wszystkie pola wymagane

Imię:
E-mail: (będzie ukryty)
Treść:

Kategorie