Warzywa i owoce przepisem na zdrowie, młodość i szczupłą sylwetkę

Warzywa i owoce przepisem na zdrowie, młodość i szczupłą sylwetkę

Ludzie od zawsze poszukują cudownego środka, dzięki któremu cieszyć się będą zdrowiem, który pozwoli im zachować młodość na dłużej i sprawi, że będą mieli atrakcyjną sylwetkę. W laboratoriach naukowcy pracują nad specyfikami, które mają zadbać o to wszystko, choć rozwiązanie jest prostsze, niż się wydaje. Jest nim odpowiednia dieta, oparta o to, co w naturze najlepsze: owoce i warzywa.

Niech jedzenie będzie lekarstwem

Poszukiwania złotego leku na zdrowie, dłuższą młodość i szczupłą sylwetkę w laboratoriach największych koncernów farmaceutycznych porównać można do wyważania otwartych drzwi. Szukamy czegoś, co zapewni nam młodość i stanie się panaceum na nasze dolegliwości . Tymczasem już od dawna wiemy, że wpływ na to ma nasz styl życia – w tym dieta.

Już ojciec medycyny, Hipokrates, powiedział: „Niech jedzenie będzie twoim lekarstwem”. Słowa te w dzisiejszych czasach nabierają wielkiego znaczenia, bo w krajach rozwiniętych nigdy dotąd nie produkowano aż tyle żywności i aż tyle jej nie marnowano, a jednocześnie – przy olbrzymim wyborze zdrowych produktów żywnościowych – tak wiele osób nie wybierało „śmieciowego” jedzenia. To zaskakujące, zwłaszcza że mamy dostęp do niezliczonych badań naukowych, które potwierdzają, że dieta oparta na warzywach i owocach wpływa bardzo korzystnie na nasze zdrowie. Odzwierciedleniem tego już od dawna jest piramida żywieniowa, w której produkty te są jedną z podstaw w odżywianiu człowieka.

Trzeba jednak podkreślić, że nie można mówić o tym, by jedzenie jednego, konkretnego owocu czy warzywa mogło być „lekarstwem” na jakieś dolegliwości. Chodzi przede wszystkim o zróżnicowaną dietę z dużą zawartością produktów roślinnych, które dostarczającą cały wachlarz substancji odżywczych i witamin. Taki sposób odżywiania rzeczywiście pomaga nam zabezpieczać się przed chorobami, zmniejszając ryzyko zapadnięcia na którąś z nich, czy chronić przed zgubnym działaniem czasu (choć nadal nie jest to „cudowny lek” na wszystko).

Drogocenne składniki odżywcze

Owoce i warzywa to prawdziwe witaminowe bomby, a składniki w nich zawarte pomagają nam budować odporność. Szczególnie podkreślana jest rola witaminy C, którą znajdziemy w bardzo wielu roślinnych produktach. Pobudza ona system immunologiczny, stymulując namnażanie limfocytów odpowiedzialnych za zwalczanie infekcji bakteryjnych i wirusowych. Bardzo ważne są także inne antyoksydanty, takie jak witamina E, beta-karoten, bioflawonoidy, witamina B6, a także mikroelementy takie jak cynk, selen czy mangan.

Liczne badania pokazują silny związek pomiędzy ilością spożywanych warzyw i owoców a zapadalnością na tak zwane choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, nowotwory oraz choroby układu krążenia. Ale przecież także schorzenia takie jak prozaiczne przeziębienie dużo łatwiej wyleczyć jeśli organizm jest na nie dobrze przygotowany. Oczywiście badacze podkreślają, że nawet dieta bogata w owoce i warzywa nie jest gwarancją tego, że nigdy nie zachorujemy na raka, nadciśnienie czy inną chorobę, bo przecież istotne znaczenie mają także nasze geny, jednak odpowiednio odżywiając się i będąc aktywnym fizycznie możemy zminimalizować ryzyko zapadnięcia na ciężką chorobę nawet o 60 procent. To zdecydowanie gra warta świeczki.

Przepis na młodość

Mniej więcej od 25 roku życia w organizmie człowieka zaczynają przeważać procesy... rozkładu. Więcej komórek obumiera, niż powstaje nowych. Ten proces nazywamy po prostu starzeniem. Choć nie ma możliwości powstrzymania go, to właśnie jedzenie warzyw i owoców pozwala go spowolnić. Wszystko dzięki witaminom A, C i E, które są silnymi przeciwutleniaczami, zwalczającymi wolne rodniki – aktywne cząstki, które pojawiają się w naszych organizmach na skutek przemian metabolicznych, a także stresu, zanieczyszczeń powietrza, czy palenia papierosów. Wolne rodniki zmieniają strukturę DNA i przyspieszają procesy starzenia, stąd im ich mniej, tym my starzejemy się wolniej.

Co ważne, witamina C poprawia syntezę kolagenu, co wpływa m.in. na gojenie się ran oraz szybkość zrastania się kości, a witamina E – nazywana przecież witaminą młodości – ogólnie wpływa korzystnie na naszą skórę, włosy, paznokcie – czyli to, że wyglądamy młodziej.

Jedz i bądź szczupły

Najadłeś/najadłaś się?” Każdy z nas nieraz słyszy takie pytanie kończąc posiłek przy stole u mamy czy babci. Tymczasem od dłuższego już czasu wiemy, że nie chodzi o to, by się najadać, ale by jeść mądrze i dostarczać sobie posiłków o jak największej gęstości odżywczej. Mówiąc krótko: przy jak najmniejszej dawce kalorii spożyć jak największą ilość witamin i minerałów. Właśnie takie odżywianie zapewniają nam warzywa i owoce. Jedząc posiłki oparte na tych produktach oraz pijąc świeżo tłoczone soki przy odpowiedniej dla nas kaloryczności możemy dostarczyć sobie maksymalną dawkę składników odżywczych. Jednocześnie, dzięki wysokiej zawartości błonnika, taki jadłospis pomoże nam zachować szczupłą sylwetkę. Błonnik pęcznieje w przewodzie pokarmowym, przez co daje nam uczucie sytości, a jednocześnie sprawia, że niestrawione resztki łatwo przechodzą przez nasz jelita.

Myśląc o szczupłej sylwetce przede wszystkim mamy na myśli spożywanie warzyw, bo wiele owoców może obfitować w cukier. W dalszym jednak ciągu jest go znacznie mniej, przez co zamiast obawiać się cukru w owocach, powinniśmy ograniczać inne produkty, które go zawierają (nawet te pozornie „słone” – jak choćby ketchup). Oprócz tego, zjedzenie na przykład banana (który zawiera zaledwie 12 gram cukru w 100 gramach) dostarczy nam mnóstwo witamin i składników odżywczych, takich jak drogocenny potas. Zatem owoców raczej nie należy się obawiać. Możemy być pewni, że jeśli wybierzemy je zamiast słodkiej niezdrowej przekąski, wyjdzie to nam tylko na korzyść.

Jak widać, warzywa i owoce słusznie są jedną z podstaw piramidy żywienia. Nie tylko pomagają nam być zdrowymi i walczyć z chorobami, ale też sprawiają, że wyglądamy młodziej. Dzięki nim jesteśmy szczuplejsi, co przekłada się także na nasz komfort psychiczny.

5komentarzy

 • Avatar
  Malwina

  super, zamawiam!

  paź 15, 2019
 • Avatar
  ania

  najwiecej witaminy.........maja nasze dziewczyny ha ha a soki sa smaczne i pyszne

  paź 18, 2019
 • Avatar
  Angelika

  pyszne soki! uwielbiam

  paź 23, 2019
 • Avatar
  malwina

  zamówone! dzieki!

  lis 20, 2019
 • Avatar
  Dagmara

  To prawda- bez owoców, warzyw czy ryb to nie ma szans na zdrowie przy obecnej żywności. Nie ma też szans aby zjeść tyle owoców, które są w takiej butelce.. zamawiam i będę zamawiać

  gru 16, 2019

Dodaj komentarz

Wszystkie pola wymagane

Imię:
E-mail: (będzie ukryty)
Treść:

Kategorie