Hashimoto a ciąża

Hashimoto a ciąża

Choroba hashimoto a ciąża

Hashimoto jest choroba autoimmunologiczną. Przewlekłe zapalenie tarczycy to schorzenie, w którym nasz organizm atakowany jest przez własny system odpornościowy. Choroba ta wpływa nie tylko na metabolizm, ale również na płodność. Choroba Hashimoto i ciąża to ściśle związane ze sobą tematy, jednocześnie bardzo skomplikowane i złożone. W tym wpisie dowiesz się co warto wiedzieć, w jaki sposób Hashimoto wpływa na ciążę i jak wygląda proces leczenia w trakcie ciąży. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i spokojnie usystematyzować Ci tę niezwykle istotną wiedzę. 

Hormony a płodność

Hashimoto jest chorobą przewlekłą, w której zostaje wstrzymana produkcja hormonów T3 i T4, skutkuje to niedoczynnością tarczycy. U kobiet, u których wykryta została choroba Hashimoto istnieje szansa wystąpienia problemów z zajściem w ciążę. Często jest to związane między innymi z tym, że nieprawidłowa praca tarczycy wpływa na nieregularność miesiączek, co wpływa na problem z wyznaczeniem dni płodnych. Kolejnym istotnym aspektem jest to, że Hashimoto ze względu na to, że jest choroba układu immunologicznego może powodować odrzucenie zarodka. Długotrwała niedoczynność tarczycy może również skutkować niepłodnością, jednak jest to już problem przewlekle nieleczonej tarczycy lub długo niezdiagnozowanej. Niewystarczająca ilość hormonów tarczycy powodować będzie zaburzenia owulacji i będzie miała negatywny wpływ na fazę całego cyklu menstruacyjnego. 

Hashimoto a planowana ciąża

Choroba Hashimoto nie wyklucza macierzyństwa, jednak przed planowaniem potomstwa warto udać się do ginekologa, który w przypadku wątpliwości skieruje Cię do endokrynologa. Jeżeli wykryte zostaną jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy, lekarz przepisze Ci odpowiednie leki, których celem jest wyrównanie wyników hormonów tarczycy. To bardzo ważne, żeby przed planowaniem ciąży wszystkie parametry były w normie. Kobieta w wieku rozrodczym powinna mieć TSH na poziomie poniżej 2,5. Kobiety, które planują ciąże powinny również zdrowo się odżywiać. Warto dostarczać organizmowi niezbędnych wartości odżywczych i witamin, a wykluczyć fast-foody i żywność przetworzoną. Warto zadbać o swoje zdrowie, ponieważ Hashimoto ma nie tylko wpływ na problemy z zajściem w ciążę, ale również na jej utrzymanie, badania bowiem wskazują, że u kobiet z tą dolegliwością procent poronień wzrasta aż do 3,5! 

Prawidłowa rozwijająca się ciąża a Hashimoto

W ciąży organizm kobiety ma zdecydowanie większe zapotrzebowanie hormonalne, jednak w związku z Hashimoto organizm ma do czynienia ze spadkiem tych hormonów. Hormony te są niezbędne do rozwoju mózgu oraz układu nerwowego dziecka. Mniej więcej w 13 tygodniu ciąży u dziecka wykształca się tarczyc, wtedy to ona przejmuje funkcję produkcji potrzebnych hormonów, jednak do nastąpienia tego momentu to organizm matki musi zapewnić płodowi wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Jeżeli u matki, a co za tym idzie również u płodu wystąpią jakiekolwiek niedobory, skutkować to może poronieniem, anemia, niską masa urodzeniową dziecka, a nawet upośledzeniem czy urodzeniem martwego płodu. Warto zaznaczyć, że w trakcie samej ciąży objawy choroby nie będą się nasilać. Rzadko, ale jednak bezpośrednio po porodzie wystąpić może poporodowe zapalenie tarczycy.

Profilaktyka w hashimoto

Profilaktyka przed planowanie ciąży jest niezwykle ważnym elementem. Ze względu na możliwość wystąpienia niezwykle poważnych konsekwencji zarówno dla zdrowia a nawet życia i matki i dziecka ważne jest wykonywanie badań nie tylko przed planowaniem ciąży, ale także w jej trakcie. W momencie zdiagnozowania problemów z tarczycą specjalista wdroży leczenie farmakologiczne, rozpocznie się przyjmowanie lewotyroksyny, czyli syntetycznego hormonu tarczycy. Dodatkowo istotne będzie suplementowanie jodu, ponieważ jest on niezbędny do syntezy T3 oraz T4. 

Pamiętaj, że przygotowując się do ciąży należy dbać o swoje zdrowie - racjonalne odżywianie, odpowiednią ilość snu czy ograniczona ilość stresu. Diety Sokowe Nuja fantastycznie uzupełniają witaminy pochodzące z warzyw i owoców. Zawarty w nich błonnik działa korzystnie na trawienie. Sprawdź jak zdrowo się odżywiać czyli jaka powinna być dieta w hashimoto.

Hashimoto u dzieci

Choroba Hashimoto jest najczęstszym schorzeniem związanym z niedoczynnością tarczycy i może uwidocznić się na każdym etapie rozwoju. Hormon tarczycy u dziecka znacznie wpływać będzie na wzrost oraz ogólny rozwój organizmu. W późniejszym czasie jego niedobory objawić się mogą problemami z koncentracja i nauką, zmęczeniem i sennością, nadwagą, spowolnieniem wzrostu. Leczenie u dzieci wygląda podobnie jak u dorosłych, stosuje się syntetyczny hormon. Należy wtedy dawać dziecku leki zgodnie z zaleceniami i regularnie badać. Aspektem, którego nie należy pomijać jest także odpowiednio zbilansowana dieta, ponieważ zapobiegać będzie nie tylko niedoborom w organizmie, ale pozwoli kontrolować masę ciała dziecka jednocześnie nie dopuszczając do nadwagi. 

Podsumowanie

Reasumując, niestety nadal nie wiadomo, dlaczego organizm kobiety może reagować na zarodek jak na ciało obce. U kobiet, u których stwierdzono Hashimoto mogą wystąpić problemy z zajściem w ciążę oraz z utrzymaniem jej, jednak nie jest t niemożliwe. Przed planowaniem ciąży warto udać się do lekarza i wykonać wszelkie niezbędne badania, a w razie problemów zacząć leczenie farmakologiczne, które unormuje gospodarkę hormonalną.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola wymagane

Imię:
E-mail: (będzie ukryty)
Treść:

Kategorie