Jak pobudzić metabolizm?

Jak pobudzić metabolizm?

W jaki sposób naturalnie pobudzić metabolizm?

Metabolizm (nazywany również często przemianą materii) to szereg przemian biochemicznych oraz energetycznych zachodzących w organizmie człowieka – na całość tych przemian składa się katabolizm (rozpad – odchudzanie) oraz anabolizm (budowanie).

Wzrost wagi pojawia się gdy ilość energii przyjmowanej wraz z pożywieniem przekracza jej zużycie. Najprościej mówiąc - tyjemy, gdy jemy więcej niż jesteśmy w stanie spalić. Za około 60-70% wydatkowanej energii odpowiada właśnie tempo przemiany materii. To właśnie spowolniony metabolizm jest często obwiniany o brak efektów odchudzania.

Co więc należy zrobić aby podkręcić obroty i pobudzić metabolizm do działania? Dowiecie się w tym artykule.

1. Trening

To pierwszy i niezwykle ważny punkt. Brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia to jeden z największych spowalniaczy Twojego metabolizmu. Jak więc zwiększyć poziom aktywności w ciągu dnia? To proste – na początku zacznij używać schodów zamiast windy, wysiadaj z autobusu kilka przystanków wcześniej, zamiast pisać maile przejdź się do stanowiska danego pracownika, do pracy przyjedź rowerem zamiast samochodem. Innymi słowy – jak najrzadziej pozostawaj w pozycji siedzącej.

2. Regeneracja

Każdego z nas spotykają codziennie trudne i stresujące sytuacje. To może utrudnić, a nawet nawet uniemożliwić zasypianie. Dlaczego sen jest taki ważny? Ponieważ, jest niezbędny dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego oraz odgrywa kluczową rolę, by metabolizm pracował na najwyższych obrotach. Co zrobić, żeby się wysypiać? Przede wszystkim 1-2 h przed planowanym zaśnięciem zrezygnuj z internetu i telewizji, zadbaj o odpowiednią temperaturę w pokoju (ok. 19 stopni C) i zjedz lekką kolację ok. 2-3h przed spaniem.

3. Buduj mięśnie!

Trening siłowy (szczególnie w środowisku kobiecym) niesłusznie kojarzy się z męską muskulaturą. To duży błąd, ponieważ tkanka mięśniowa w bardzo dużej mierze odpowiada za tempo przemiany materii. Prościej mówiąc, im więcej mamy mięśni tym wyższe jest nasze zapotrzebowanie na energię i szybszy metabolizm. Nie musisz budować „kraty” na brzuchu i przerzucać na siłowni ogromnych ciężarów. Wystarczy, że zaczniesz ćwiczyć i aktywizować wszystkie grupy mięśniowe w swoim ciele.

4. Dieta

Najważniejsze na koniec, czyli odpowiednia dieta. I nie mamy tu na myśli „rozpędzających metabolizm” suplementów diety czy „spalaczy tłuszczu”, ponieważ są one niebezpieczne dla zdrowia. Zdrowa i zbilansowana dieta to nasz sposób na poprawę tempa metabolizmu. Warto zadbać o to, aby Twój codzienny jadłospis składał się z kilku niedużych ale spożywanych regularnie posiłków, bogatych w białko, błonnik i węglowodany złożone. Świetnie również sprawdzi się dodatek przypraw, takich jak chili, kurkuma, pieprz, kardamon czy imbir – mają działanie rozgrzewające i pobudzające.

W walce o szczupłą sylwetkę ogromną rolę odgrywa skład naszego ciała, aktywność fizyczna w ciągu dnia, sen, regeneracja oraz najważniejsze – zdrowa dieta. Jeżeli jednak cierpisz na brak czasu, a Twój metabolizm został już wystarczająco zaniedbany to polecamy dietę sokową NUJA., która sprawi, że odżywisz swój organizm, dostarczysz cały wachlarz witamin, minerałów, antyoksydantów oraz błonnika, a także poprawisz tempo przemiany materii. Kilka kilogramów mniej na wadze to tylko przyjemny efekt uboczny!

Pamiętajcie aby pić soki regularnie! Smacznego!

1komentarzy

  • Avatar
    Ula

    super artykuł można dowiedzieć się wiele fajnych rzeczy które warto zastosować do swojego trybu życia

    maj 24, 2021

Dodaj komentarz

Wszystkie pola wymagane

Imię:
E-mail: (będzie ukryty)
Treść: